Around The World With Ophir
  תאילנד     לאוס/בורמה     סינגפור     אוסטרליה     ניו-זילנד     פיג`י     ארה"ב-מערב     קנדה     ארה"ב-מזרח     אנגליה     צפון-אירלנד     אירלנד     גרמניה  
פרק 69: פיג'י


פיג'י לא היתה במסלול הראשוני שלי מסיבה אחת פשוטה - לפיג'י הולכים בשביל החופים, ואני תיארתי לעצמי שאחרי החופים בתאילנד ובאוסטרליה זה כבר ישעמם אותי. הסיבה ששיניתי את המסלול שלי היא בגלל בחורה - אנני.
הפיג'יאנים כנראה הגיעו לאיזור לפני יותר מאלף שנה ממדינות אסייתיות דרומיות, אבל האירופאי הראשון שהגיע לאיזור היה חברינו אייבל טזמן שהגיע לפיג'י בשנת 1643 כאשר חיפש את אוסטרליה. קפטן קוק ביקר באיזור כמאה שנה אחריו והמליץ על האיים האלה בתור איים לגידול מזון. למרות התאריכים המוקדמים, רק ב-1874 הגיעה בריטניה כדי להתיישב בפיג'י והיא זו שהחזיקה את השליטה באיים הללו עד 1970 שאז קיבלה פיג'י עצמאות. פיג'י מורכבת מ-322 איים, מתוכם 110 מיושבים, אך רוב האיים הם קטנים מאוד ויש בהם שבט אחד או כמה משפחות בודדות. ישנם 2 איים גדולים אשר מאכלסים 87% מאוכלוסיית פיג'י (שמונה באופן כללי 850,000 איש).

למרות זאת, האי הגדול מבין שני האיים ("ויטי לבו") בדרך כלל מכונה ע"י המקומיים כ-"אדמה הראשית" והוא האי המשמעותי ביותר. פיג'י היא גם חברה בצבאות הכוחות המיוחדים של האו"ם ואף שלחו לוחמים לגבול ישראל-לבנון לפני כמה שנים. בירתה של פיג'י היא "סובה" שנמצאת בצד המזרחי של האי הגדול ביותר והיא עיר תעשייתית גדולה. למרות זאת, שדה התעופה הבין-לאומי של פיג'י נמצא בצד המערבי של אותו האי בעיר שנקראת "נאדי" (מדי פעם נקראת גם "נאנדי"). מבחינת אוכלוסיה, כ-76% מהפיג'יאנים הם הינדים ו-16% מוסלמים כאשר הקהילה המוסלמית נמצאת ברובה בנאדי. המטבע המקומי הוא דולר פיג'יאני שהיה שווה כ-2.5 ש"ח בזמנו. המדינה התפרסמה כאשר צילמו בה את הסרט "הלגונה הכחולה" וכן בסרטו של ג'ים קארי "המופע של טרומן" למרות שרק דיברו עליה שם (לאורך כל הסרט הדמות של ג'ים קארי חולמת לטוס לפיג'י).

המילה החשובה ביותר שצריך לדעת בפיג'י היא "בולה" (Bula) שזה ה-"שלום" שלהם והם אומרים את זה כל הזמן בתור מילת פתיחה. לפיג'י יש איים טרופיים ואקזוטיים שבהם יש פירות טרופיים, אז שוב אפשר לאכול אננס, פאפאיה, קוקוס ושאר הפירות שכל-כך אהבתי בתאילנד. על הרבה מהאיים יש מקומות לינה ואתה פשוט משלם עבור באנגלו או צריף ומקבל מהמשפחה המקומית או מהשבט את הארוחות והפעילויות. למקומיים בשבטים יש גם את המנהגים המיוחדים והריקודים המיוחדים שלהם. הדבר המוכר ביותר הוא ה-"קאווה". קאווה היה המשקה של ראשי השבטים בפיג'י. כדי לתת לראשי השבטים משהו מיוחד, מצאו הפיג'יאנים את שורשי צמח הקאווה, כשכאשר אתה מייבש אותם ומכין מהם משקה (עם הוספת מים) נוצר משקה אשר יוצר תחושת הרדמה באיזורים שונים בגוף.

הסיפורים על אנשים ששתו את הקאווה בכמויות ופשוט שותקו לכמה דקות רצים בכל פיג'י. אחרי שפיג'י נהייתה מסחרית, השבטים נעלמו והתיירים התחילו לבוא - התחילו לעשות טקסי קאווה גם לתיירים, אך רק לאחרונה התחילו המקומיים להסכים גם לנשים לשתות קאווה (הרי גם הן משלמות). את הקאווה יש לשתות אך ורק בטקס מיוחד ובצורה מיוחדת.


אי קטן טיפוסי בפיג'י

עצי קוקוס על האיים

חופים עם מים צלולים

שקיעה מדהימה  73 72 71 70 69 68 67 66 65  
האתר הזה נבנה ע"י אופיר הבר, לתגובות: admin@ophirworld.com
אין להעתיק, לגנוב או לצלם ללא אישור. תודה רבה לליהי על עזרתה ביצירת הבאנר.